Açık Günler / Saat : Her Gün - 11.00 - 02.00

Yara Doku Masajı ve Yapılışı

Yara Doku Masajı ve Yapılışı

Görüntüleme Sayısı 106

Yara masajı, yaralanmış dokuda gelişen remodel yara dokusuna yardımcı olmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Cerrahi, kırık veya burkulma gibi yumuşak doku yaralanmalarından sonra fizik tedavide kullanılan bir tedavidir. Yara dokusu masajı ayrıca yara mobilizasyonu veya yara dokusu mobilizasyonu olarak bilinir.


Yara dokusu nedir?


Yara dokusunun gelişeceği vücutta birçok örnek vardır. Ameliyattan sonra, cerrahi insizyonun deride olduğu yerde yara dokusu gelişecektir. Kaslar ve tendonlar kesildiyse veya tamir edildiyse, orada yara dokusu gelişir.

Bir hamstring yırtığı ya da doğum sonrası yırtıklar gibi yaralanmalardan sonra iyileşen kasta yara dokusu gelişir. Bir kallustan sonra kemik üzerinde kallus adı verilen kemiksi yara izi dokusu oluşacaktır. Yara dokusunun kendisi, vücudun yaralanan vücut kısımlarını iyileştirmek için normal bir yöntemdir. yara dokusu formları, zamanla yeniden şekillendirilir ve yara dokusu normal sağlıklı dokunun gibi davranmaya başlar.

yara dokusu kollajen ile oluşur. Bir yaralanmadan sonra, vücudunuz normal sağlıklı doku haline gelecek kollajen bırakır. Kollajen hücreler yaralı dokuya yakın rastgele yerleştirilir ve bu da yara dokusuna yol açar. (Normal sağlıklı kollajen, doku gücünüzü veren belirli şekillerde ve yönlerde hizalanır.)

Yara Dokusu Kalıcı mı?


Yara dokusu vücutta kalıcı bir fikstür değildir. Oluştuktan ve iyileştikten sonra, her gün boyunca vücudun karşılaşabileceği stresi ve kuvvetleri tolere edebilmesi için yaraın yeniden modellenmesi gerekir. Yeniden modelleme süreci, normal hareket, kuvvet ve mobil hareket aralığının yaralanan dokuya geri yüklenmesini sağlamak için gereklidir. yara dokusunun düzgün bir şekilde düzeltilememesi, mobilite ve eklem kontraktürlerinin kaybına yol açabilir.

Yara Doku Yönetimi Teknikleri


Yaralanma veya ameliyattan sonra yara izi dokusu geliştirdiyseniz, fizyoterapistiniz yeniden şekillenme sürecine yardımcı olmak için yaralanan doku üzerinde yara izi masajı yapabilir. Size uygun bir yara masajı tekniğinde size veya bir aile üyesine de talimat verebilir.


Uygun iyileşmenin ve yara dokusu masajının uygun olduğundan emin olmak için doktorunuza veya fizyoterapistinize danışın. Tamamen iyileşmeyen bir yara masajı, iyileşmeyi geciktiren gelişmekte olan yara dokusuna zarar verebilir. Açılmamış bir yara izi masajı açabilir ve vücudunuzdaki bakterilere ve enfeksiyonlara yol açabilir. Bu kötü bir şey.


Genel olarak, yara tamamen kapatılmalı ve yara masajına başlamak için herhangi bir sıyırma mevcut olmamalıdır. Yine doktorunuz ve fizyoterapistiniz yara masajına başlamadan önce yaralarınızı değerlendirmelidir.

Yağlama


Genellikle, yara masajı sırasında az miktarda yağlama kullanılır. Bu bebek yağı, losyon veya E vitamini yağı olabilir. Bu yara dokusu masajı sırasında yara ve cildi esnek ve yumuşak tutmak için kullanılır. Açık yaralarınız veya insizyonlarınız varsa yağlayıcıları kullanmayın. Bu, yağlayıcının ve bir enfeksiyonun vücuda girebileceği bir cadde olabilir.


Çapraz Sürtünme Masajı


yara masajının etkili bir yöntemine çapraz sürtünme veya enine sürtünme masajı denir. Bu, yaraınızın çizgisine dik bir yönde yaraınıza masaj yapmak için bir veya iki parmağın kullanılmasını içerir.


Bu teknik yaraı yeniden şekillendirmeye yardımcı olur ve yaraın kolajen liflerinin düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlar. Çapraz sürtünme masajı, tendonit ve kas suşları veya ligament burkulmalarının tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Teknik beş ila 10 dakika süreyle gerçekleştirilir. Bunu yapması istenirse, günde iki ila üç kez yara izi masajı uygulayabilirsiniz.

Miyofasyal Salım


Miyofasyal salınım (MFR), yara dokusunu ve yara dokusuna eşlik edebilen adezyonları yönetmek için sıklıkla kullanılır. Bu teknik, yara etrafındaki deri ve altta yatan dokulara masaj yapmak için ellerin kullanılmasını içerir. Hareketler yavaştır ve kullanılan kuvvet miktarı genellikle hafiftir. PT'niz, fasya olarak adlandırılan doku kısıtlamalarını çeşitli yönlerde hissedebilir ve bu kısıtlı yönlerde hareketi iyileştirmek için çalışır.

Germe

 
Remodel yara dokusuna yardımcı olan başka bir yaygın yöntem germe ve esneklik egzersizleridir. Bu, yaralı dokuların uzamasına ve genel hareketliliğini geliştirmeye yardımcı olabilir. Yaralanma veya ameliyat geçirdiyseniz, fizyoterapistinizin hem yara masajı hem de rehabilitasyon programınıza dahil olması muhtemeldir.
 
Yara dokusu germe rehabilitasyon programınızın önemli bir bileşeni olabilir. Çoğu PT, yara dokusunu tamamen değiştirmenize yardımcı olmak için uzun süreli, düşük yükte gerilmenin gerekli olduğu konusunda hemfikirdir.

Kırıktan Sonra Yara Yönetimi

Kemikteki yara dokusu kallus olarak adlandırılır ve bir kırıktan dört ila 12 hafta sonra ortaya çıkar. Eğer bir kemiği kırmış ve fizik tedaviye başlamışsanız, terapistiniz normal hareketliliğin sağlanmasına yardımcı olmak için kallus yakınındaki üstteki dokuya masaj yapabilir. Kırık kemiği onarmak için ameliyat olduysanız, kesi yerinizdeki yara masajı yapılabilir.
 
Kemikte kallus oluşumunu iyileştirmenin bir başka yolu, ağırlık taşıyan egzersiz yapmaktır. Kemik, üzerine yerleştirilen strese yanıt olarak büyür (Wolff yasası). Fiziksel terapistiniz, kırık sonrası kemiğinizin genel gücünü geliştirmeye yardımcı olmak için doğru egzersizleri seçebilir. Kırığınızın, ağırlık taşıyan egzersiz yapmaya başlamak için yeterince iyileştiğinden emin olmak için doktorunuz ve fizyoterapistinizle çalışmayı unutmayın.
 

Yara Düzelmesi Ne Kadar Sürüyor?

 
Yara dokusunun yenilenmesi ne kadar sürer? Eh, herkes farklı ve farklı oranlarda iyileştirir. Genel olarak, vücuttaki yaralı dokunun tamamen yeniden şekillendirilmesi yaklaşık altı ila sekiz hafta sürer. Yavaşça almayı ve yara dokunuza güzel, uzun süreli düşük yükte stres sağlamayı unutmayın.
 

 Yara Doku Masajına Bilim Desteği Var mı?

 
Eğer rehabilitasyon sırasında vücudunuza herhangi bir tedavi uygularsanız, tedavinin gerekli olup olmadığını ve gerçekten işe yarayıp yaramadığını sorgulamanız gerekir. Peki, bilimsel literatür, yara dokusu masajı hakkında ne gösteriyor? 2012 meta-analizi, yara dokusu masajıyla ilgili on çalışmayı incelemiş ve tekniklerin ve uygulamaların çeşitlendiğini ve çoğu çalışmanın zayıf olduğunu bulmuştur. Sonuç: "yara masajı anekdot olarak etkili olmakla birlikte, literatürde bunu destekleyecek az sayıda bilimsel veri bulunmaktadır."
 
Bu, yara masajının işe yaramayacağı anlamına mı geliyor? Kesinlikle hayır. İyi hissediyor ve daha iyi hareket etmenize yardımcı oluyorsa o zaman etkilidir. Ancak, iyileşmesi gereken yara dokusu varsa, zamanınızın (veya sağlık harcamalarınızın) en iyi şekilde kullanılamayacağını anlamanız gerekir. yara dokusu masajını destekleyen kanıtlar büyük ölçüde anekdozdur.
 

Ares'den Son Söz 

Bu yaralanma tekrarlayan gerilme, kırık veya ameliyattan kaynaklanabilir. Yara izinizin masaj, gerdirme ve egzersiz yoluyla yönetimi, yara izinin düzgün bir şekilde yeniden şekillendirilmesini sağlamak için gereklidir ve normal hareketlilik haline geri dönerler.

Blog

Sap & Masaj Genel Bilgi


Siz değerli müşterilerimize daha iyi bir hizmet açısından bilgilendiriyoruz.

Geleneksel İsveç masajından bir değişiklik yapmak için jonesing yapıyorsanız veya egzersiz veya artrit nedeniyle özellikle sert veya hassassanız , Thai masajı tam da aradığınız şey olabilir.

İnsanların çoğu insan dokunuşunun tadını çıkarır. Bir dokunuş, rahatlığı, sevgiyi, farkındalığı ve diğer birçok hissi iletebilir. Ayrıca ağrıları ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Bunların hepsi, özellikle de hamileyken, bir faydadır.

Lomi lomi masajının amaçlarından biri, vücudun vücuttaki doğal enerji akışındaki tıkanıklıkları temizlemektir. Geleneksel Çin tıbbında olduğu gibi, enerji tıkanıklıklarının fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığa katkıda bulunduğu düşünülmektedir.